SEVR SUİKASTININ SONUÇSUZ KALDIĞI GÜN: LOZAN - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

22 Nisan 2021 - 22:42
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

SEVR SUİKASTININ SONUÇSUZ KALDIĞI GÜN: LOZAN

SEVR SUİKASTININ SONUÇSUZ KALDIĞI GÜN: LOZAN
Son Güncelleme :

24 Temmuz 2020 - 8:55

Bizi yutmak isteyen kapitalizme ve mahvetmek isteyen emperyalizme karşı ilk Ulusal Kurtuluş Savaşını veren bir ulusun varlık nedeni ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu antlaşması olan Lozan Barış Antlaşması 97 yaşında.

Karşı devrimcilerin, cumhuriyet ile hesaplaşmak içinde olanların, cumhuriyet devriminin kazanımlarını yok sayan, inkar edenlerin tüm karalama ve itibarsızlaştırma kampanyalarına rağmen, varlığını en uzun süre devam ettiren Lozan Antlaşması üzerine sözü önce büyük devrimci, önderimiz Atatürk’e, sonra bu antlaşmanın mimarlarından İsmet Paşa’ya ve son olarak da Şevket Süreyya Aydemir’e bırakıyorum .

“….Bu antlaşma, Türk Milletine karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş siyasi bir zaferdir.”

“ Mudanya Mütarekesinden sonra Lozan Konferansı , milletimizin Avrupa ortasında davet olunduğu büyük bir imtihandır. Türkiye medeni alem ortasında, davasını açık ve kesin olarak izah ve müdafaa edecek medeni bir seviyede midir? Acaba oradaki manzara Anadolu dağlarında şu veya bu tesadüfün veya Türkiye’ye hasım devletler tarafından işlenen şu veya bu hatanın, tesadüfi neticesi midir? Yoksa bir milletin belli bir hedefe doğru giriştiği şuurlu bir mücadele midir ? Lozan imtihanında işte bu suallerin cevabı verilmiştir.”

“ 24 Temmuz 1923’e kadar Lozan, coğrafi bir isim, Cenevre Gölü sahillerinde pırıldayan sakin ve fırtınasız bir İsviçre şehrinin adıydı. 24 Temmuz 1923’den sonra Lozan, yeni cihan tarihinde hareketli ve fırtınalı bir anlam oldu. Esirlerin, hakarete uğramış milletlerin, sömürge ve yarı sömürgelerin kendi kanı, kendi silahıyla yalnız kendi kuvvetine dayanarak kurtuluş anlamı. Bütün sömürge ve yarı sömürgelerin tarihinde kapitülasyon esaretine bir Lozan darbesiyle son veren ilk memleket, yeni Türkiye oldu. Bu mutlu devrimin anlamı ve sonuçları, sayılamayacak kadar çoktur.”

Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun düşünce ve eylem arkadaşlarını, tüm Ulusal Kurtuluş Savaşı şehitlerini rahmet, minnet, saygı ve özlemle anıyorum.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti !!!

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan