Sinemada FETÖ yapılanması - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

5 Mart 2021 - 14:09

Sinemada FETÖ yapılanması

Sinemada FETÖ yapılanması
Son Güncelleme :

14 Şubat 2017 - 5:59

 sayfadalogoil

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı ön taslak raporda FETÖ’nün sinema yapılanmasının da bulunduğuna değinerek Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, hizmet hareketinin propagandasının yapıldığı filmlere destek verilip verilmediğini sordu.

CHP’li Yüceer’in, tespit edilen 6 filme bakanlığın desteğinin olup olmadığını sorduğu önergesi şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sn Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Candan YÜCEER

Tekirdağ Milletvekili

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı ön taslak raporda FETÖ’nün sinema yapılanmasınada yer verilmiştir.

Söz konusu raporda 2009 yılından bu yana FETÖ’nün 6 film çektiği ve söz konusu filmler için 7 milyon bilet sattığı belirtilmiştir. Türkiye’de film başına düşen ortalama izleyici 100 bin civarındayken, bu 6 filmin gişe ortalaması 1 milyonu aşmıştır. Bu filmlerin Türkiye’de yüzlerce salonda gösterilmesinin kolay olmadığı sinema eleştirmenleri tarafından da ifade edilmektedir.

Yine rapora göre hizmet  hareketinin propagandasının yapıldığı filmlerde genellikle uzak illere veya ülkelere giden öğretmen, doktor veya imam üzerinden sıla özlemi, gurbet vurgusu, hizmet aşkı ve cemaat olabilmenin önemi vurgulanmıştır.

Bu çerçevede;

  1. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü 224 sayılı Kanun gereğince belgesel, kısa film, animasyon film yapım ile araştırma geliştirme ve senaryo diyalog yazım projelerini desteklemektedir. Söz konusu 6 filme Bakanlığınız destek vermiş midir/Ne kadar destek vermiştir?
  2. Cemaat yapılanmasına yönelik propagandanın yapıldığı filmlerin yüzlerce salonda gösterimi için Bakanlığınız bir müdahalede bulunmuş mudur?
  3. Bu filmlerin ilk gösterimine Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan düzeyinde katılım olmuş mudur?
  4. Ayrı ayrı gösterilmek üzere bu filmler kaç sinema salonunda gösterime girmiştir?
  5. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 6 filmin yönetmeni, oyuncuları, sponsorları hakkında herhangi bir dava açılmış mıdır?
  6. Basında yer alan haberlere göre 2007 yılında ABD’ye gidip FETÖ lideri Fethullah Gülen’in evinde özel semazen ve kukla gösterisi yapan Ankara Sanat Evi’nekurulduğu yıldan itibaren Bakanlığınız tarafından ne kadar destek verilmiştir?

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al