SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

ŞİRKETLERİ DEĞİL KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ DESTEKLEYİN

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Genel Kurulunda Su Ürünleri Kanununda CHP Grubu adına yaptığı konuşmada değişiklikler ile birlik ve kooperatiflerin geri plana itildiğini, şirketlerin öne çıkarıldığını belirterek bunun doğru olmadığını söyledi.

ŞİRKETLERİ DEĞİL KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ DESTEKLEYİN
06 Kasım 2019 - 13:33

Konuşmasına merhum Başbakan Bülent Ecevit’i anarak başlayan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu: “Yasa bu hâliyle geçerse kafeslerde ve havuzlarda su ürünleri üretimi yapılan ve yapılacak sahaların kiralanmasında sermaye açısından güçlü şirketler, güçlü firmalar ve holdingler korunacak. Hatta kiralamalar 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında değil, Tarım Bakanlığı karar verecek yani adrese teslim ihale dönemine geçilebilir” dedi.

Denizlerin korunmasının balık popülasyonun korunmasının şartı olduğunu ancak, Saros Körfezinde yapılmak istenen Doğalgaz tesisi ile anlaşıldığı gibi, AKP’nın denizleri korumak gibi bir niyetinin olmadığının görüldüğünü belirtti.

Süt üreticilerine verilen destekleme primlerine de değinen Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu: “Yerel seçimlerden önce uyanıklık yapıyorsunuz, 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıyorsunuz -kim kanarsa diye bu mantık- şimdi, geçen hafta tekrar 10 kuruşa çekiyorsunuz hem de mayıs ayından geçerli olmak üzere, yasayı geriye çeviriyorsunuz. Neden? Para yok. Böyle olur mu? Böyle süt üretimi nasıl artar? Nasıl özendirici olur?” diye sordu.

Konuşmasında 4 yıldır ayçiçeğinde destekleme priminin artmadığını hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Dört yıldan beri ayçiçeğinin destekleme primi artmamış, 40 kuruş arkadaşlar ama dört seneden beri mazot kaç paradan kaç paraya geldi, gübreler kaç paradan kaç paraya geldi. Demek ki siz tamamen ithalata dayalı politikalar izliyorsunuz, her şeyde ithalata dayalı politikalar izliyorsunuz. Şimdi, benim aklıma da bu geliyor: Süt teşvik primini artırmamamızın arkasından acaba süt tozu ithalatı mı yapacaksınız? Ben bundan şüpheleniyorum, olabilir çünkü sizden her şey beklenir arkadaşlar” şeklinde konuştu.

Dünyada kooperatifçiliğin tekrar önem kazandığını ancak yasada bunun tam aksine düzenlemeye gidildiğini ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasını “Dünyada birleşenler kazanıyor. Küçük ülkeler bile kooperatifçiliğin, birliklerin önemini anladılar. Suyu bölüşüyorlar, ürünü bölüşüyorlar, önce üretiyorlar, sonra parayı da bölüşüyorlar ama şirketler gelince, şirketler hem doğayı tanımıyorlar, kirletiyorlar hem de kimseye bundan bir pay vermiyorlar, gelecek nesilleri düşünmüyorlar çünkü şirketlerde asıl amaç kârdır ama kooperatiflerde, birliklerde asıl amaç, kim bunların ortağıysa -ki çok sayıda ortakları vardır- bunların ortak çıkarlarıdır. O yüzden bu yasayı gelin eski hâliyle, en azından kooperatifler ve birlikler bölümünü eski hâliyle kabul edelim. Bunlar birlikte üretim yapsınlar” diyerek bitirdi.

 losevy 0bulut1
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.