SOLUCAN İLE NANE SEYAHATE ÇIKIYOR - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:10

SOLUCAN İLE NANE SEYAHATE ÇIKIYOR

SOLUCAN İLE NANE SEYAHATE ÇIKIYOR
Son Güncelleme :

22 Mart 2018 - 14:52

 olimpiyat

Siz de şaşırdınız değil mi bu ikilinin birlikteliğine? Evet, onlar artık aynı projede rol alan iki başrol oyuncusu. Projenin adı “Esencanlarla Nanelerin Sürdürülebilir Yolculuğu”.

Yapımcısı ve Yönetmeni henüz yok. Senaryoya gelince, Huriye Yıldız Kara imzasını taşıyor. Nam-ı diğer Kompost Ana. Hafızası kuvvetli okurlarımız onu her bahar kendi bahçesinde düzenlediği “41 kere Maşallah” ot şenliği, Rusya ile narenciye ticareti, köy kahvesinde solucan gübresi söyleşisi haberlerinden anımsayacaklardır. Narenciye üreticisi bir aileden gelen Kara, aslında Ziraat Y. Mühendisi. Ama o, hiç bu kadarla yetinmemiş. Öyle ki, yaptıklarını özetlemek bile pek kolay değil: Hem çalışıp hem de üç evlat yetiştirirken yurt dışında master, yurt içi-yurt dışı birçok eğitim programı ve kongre katılımları… Bakanlık kitaplarına bölüm yazma, Kompost konusunda basıma hazır bir kitap, narenciyenin ülkemizdeki tarihi üzerine kitap hazırlığı… Kompost ve atık konularında sayısız sunum ile çeşitli kurum ve kişilere verilen karşılıksız hizmetler… Tüm bunlar yetmemiş olacak ki, son birkaç yıldır da “narentat” şekerlemesi ve “avoport” içeceği gibi “yan” turunçgil icatları çıkarma çabasında. Narenciye üreticisinin derdine derman olur umuduyla…

Aslında hepsi ayrı bir söyleşi konusu ama biz bu kez, onun yirmi yıllık kompost birikiminden süzdüğü ve çocuklara armağan etmek istediği yemyeşil ve sımsıcak son projesi hakkında bilgi almak üzere sorduk sorularımızı:

Proje nerden doğdu, nasıl uygulanacak? “Çocuklarımız doğayla pek tanışık olmadan büyüyorlar. Kedi ve köpekten başka hayvan tanımamış bir çocuğa doğanın kendi içindeki uyumunu, solucanın doğadaki rolünü ve onsuz bir yaşamın olamayacağını nasıl anlatabilirsiniz? Bu ancak görmekle ve dokunmakla öğrenilebilir. Beyinleri daha az şartlanmış olduğundan ana sınıfı öğrencileri bu proje için çok uygun. Önceleri biraz çekinseler de kısa süre sonra solucanları ellerine alabiliyorlar ve asla iğrenmiyorlar. Solucanı işlevsel açıdan üçe ayırabiliriz: Toprağın üst kısmında yaşayan, bitkisel veya hayvansal döküntülerle beslenenlerin adı esenia fetida’dır. Ben onlara esencan diyorum. Diğer ikisi ise ortada çalışan ortacan ve en altta en zor görevleri yapan zorcan. Bu projede çok obur olan ve çabuk çoğalan esencanlar rol alacak. Çünkü gübreyi onlar üretiyor. Projeyi ise kısaca şöyle özetleyebiliriz: Çocuklar küçük çaplı olarak solucan gübresi üretecekler ve onu kendi yetiştirdikleri nane için kullanacaklar”

Çocuklar esencandan neler öğrenecek sizce? “ Çok şey! Gübreyi üretmek için önce solucanlarımıza koli kâğıdı veya gazetelerden güzel bir yatak yapacağız. Beslenmeleri için de sebze ve meyve artıkları, kahve telvesi gibi her evde oluşan atıkları yatağa yerleştireceğiz. Tüm bu atıkları çocuklar evlerinden getireceği için “çöp”ün yararlı bir şeylere dönüştüğünü bizzat görecek, kıymet bilmeyi öğrenecek. Bahçelerden de kuru çim ve biraz toprak getirecek, emek vermeyi öğrenecek. Haftada iki gün de yatağı kontrol edecek, eksik besinleri tamamlayacak. Böylece hem sorumluluk duygusu oluşacak hem de üretmeyi öğrenecek”

Nane onlara neler öğretecek? “Çocuk sabırsızdır, çabuk sonuç almak onu mutlu eder. O nedenle hem üretimi kolay, hem de kullanım alanı yaygın olan naneyi seçtim. Öğretmenleri onları nane almak için pazara götürecek, böylece AVM dışında bir satış yeri görecekler. Nane satan yaşlı teyzenin yüzündeki mutluluğu hissedecekler. Sonra çocuk aldığı nanenin üst kısımlarını keserek kurutacak, annesi onu çorbada kullanacak. Kalan saptan da (çelik) nane yetiştirecek. Önce nasıl kök saldığını, sonra da nasıl yeni dallar verdiğini bekleyerek görecek. Yani sabretmeyi doğanın ritmiyle öğrenecek. Başardığında da kendine olan güveni artacak.”

Projenizi uygulama fırsatınız oldu mu? “Konuya duyarlılık gösteren bazı öğretmen veya velilerin davetiyle birçok okulda küçük çaplı olarak uyguladık. İl dışından da davetler aldım ve gittim. Uygulama boyunca çocukların çok mutlu olduğunu, hatta sınıfın bazı sessiz öğrencilerinin bile ön plana çıkarak adeta liderleştiğini gözlemledik. Gönlüm, projemi çocuklara ve ülkeme hediye etmekten yana. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun bulunduğu takdirde yurt dışı ortak projelerde ülkemize liderlik sağlayacağına da inanıyorum”

Bakanlık yetkililerinin yaklaşımı ne olacak bilemem, ama yarım yüzyıl önce ilkokulda iken ıslak pamuk arasında fasulye çimlendirip, dut yaprakları arasında ipek böceği besleyen kuşak adına, ben bu projeye bayıldım. (Şadiye Zeyneloğlu ÇELİK / Mersin)

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan