SONER ÇETİN’DEN ANKET AÇIKLAMASI - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 00:08
Mustafa ÖZGÜR

Gazeteciliğe 1986'da Adana'da Çukurova Gazetesi'nde başladı. 1987'den itibaren sırasıyla Tercüman, Günaydın, Milliyet ve Sabah gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. 1994'te başladığı Akşam Gazetesi'nde Haber Müdürlüğü'nün ardından 4 yıl Bölge Müdürlüğü yaptı. 2000-2010 yılları arasında Mersin'de Yeni Gazete'de Genel Yayın Müdürlüğü görevinde bulundu.

Mustafa ÖZGÜR

SONER ÇETİN’DEN ANKET AÇIKLAMASI

SONER ÇETİN’DEN ANKET AÇIKLAMASI
Son Güncelleme :

25 Kasım 2018 - 16:58

Adana 3 gündür bir şirketin yerel seçimlere yönelik yaptığı anket nedeniyle çalkalanıyor.

Özellikle CHP kanadında infiale yol açan anket, parti tabanında farklı kesimleri karşı karşıya getirdi.

Anketteki sıkıntı ya da tartışma yaratan konu, rakamlar ya da isimler (en azından bence) değil. Anketin analiz bölümünde kişilerin ırksal ve mezhepsel olarak yorumlanmasından kaynaklanıyor…

Bir diğer konu da bu anketin belli bölümlerinin CHP’li Çukurova Belediyesi’nin basın bürosundan servis edilmesi nedeniyle, Başkan Soner Çetin’i konunun muhatabı konumuna getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan hiç kimsenin kabullenmeyeceği dinsel, mezhepsel ve ırksal bir ayrımcılığın bu ülkeye yapılacak en büyük kötülük olduğu konusunda sadece ben değil, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı herkesin hemfikir olduğu inancındayım.

Buradan yola çıkarak 2 gündür sadece Adana değil Ankara’da da çok konuşulan söz konusu anketteki analiz bölümündeki ifadeler ile ilgili CHP Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin telefonla beni arayarak açıklama yaptı. Başkan Çetin’in yazılması konusunda onayını aldığım görüşmemizdeki önemli satır başları şöyle,

-Anketin Çukurova Belediyesi tarafından servis edildiği doğrudur. Önde olduğumuz bir anketin yayınlanmasında sakınca görmedik ama sonradan öğrendiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla, toplumda ayrımcılığa neden olacak analizler içeren bir anketmiş. Böyle olduğunu bilseydik, NE SERVİS EDERDİK NEDE PAYLAŞIRDIK. Tam tersine böyle bir analizi önceden bilsem DUYULMAMASI için elimden geleni yapardım.

-Belediyemiz çalışanlarının dikkatsizliği ve özensizliği sonucu araştırmadan servis edilen bu habere gösterilen hassasiyete sonuna kadar katılıyorum. Bu konular hassas konulardır. Hele hele analiz bölümünde değerli arkadaşım Seyhan Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’ın etnik ve mezhepsel olarak sınıflandırılmasını hiç kabul etmiyorum. Biz hepimiz tek bir aileyiz aramızda mezhepsel, dinsel ve ırksal bir ayrım olamaz.

-Bu anketin sonucu bölümünde yer alan ifadeler beni yüceltmez tam tersine partimle birlikte yıpratır. Bu konuda da doğal olarak orada yer alan ifadeler partimizde küçük tartışmalara ve kutuplaşmalara neden olduysa da biz CHP olarak hiç kimseyi ayrıştırmadan yolumuzda hep birlikte yürümeliyiz.

-Yukarıda da belirttiğim gibi anketin yapılması aşamasında ne şahsımın ne de Çukurova Belediyesi’nin bir ilişkisi yoktur. Olayın farklı boyutları olduğunu öğrendikten sonra yaptığımız araştırmalarda anketin HDP’ye yakın firma tarafından yapıldığı bilgisine ulaştık. Bunun böyle olduğunu bilseydim, servis edilmesini bırakın herhangi bir arkadaşım yada çalışanım tarafından paylaşılmasına dahi gücüm oranında engel olurdum.

-Sonuç olarak bu anketin paylaşılması ne partim CHP’ye ne de şahsıma girdiğimiz bu demokratik mücadelede yarar getirmemiştir. Tamamen bilgi eksikliği ve özensizlikle servis edilen bu haber ve anket sonucu talihsizliğimizdir…

—–

AKLI EVVELLERE DUYURULUR

Başkan Soner Çetin ile görüşmemizin bir bölümünü (tabiki izniyle) yukarıda aktardım.

Şimde iki gündür ortalıkta salvo yapan kraldan çok kralcılara bir kaç sözüm olacak…

Haber medya kuruluşlarına servis edildiğinde, bu anketin analiz bölümünün belgesi tanikgazetesi.net olarak elimizde bulunuyordu ve hemen basın bürosunu aradık, ulaşamadık. Çukurova Belediyesi’ne bu konuda ulaşsak belki de eksik bilgileri varsa bu anketin sonuç bölümünü onlara ulaştıracaktık ya da Başkan Çetin’den görüşlerini alacaktık.

Olmadı, olamadı, sebebini bize değil lütfen belediyedeki bazı yetkili ve etkili kişilere sorunuz.

İkincisi tanikgazetesi.net olarak bizlere servis edilen haberi tek satırına dahi karışmadan üzerine bir giriş bölümü yazarak aynen okuyucularımıza sunduk. Bu arada haberin kullanılmasından sonra da Çukurova Belediyesi yetkililerine ulaşma çabalarımız sonuçsuz kaldı.

Bir gazeteci olarak yaygın medyada da yer alan anketin analiz bölümüyle ilgili bizler de dün görüşümüzü paylaştık.

Bir de ne görelim, sosyal medya yorumlarında ve tarafıma gönderilen mesajlarda hakaretler diz boyu.

Neymiş efendim bu anketin analiz bölümünü neden yayınlamışız ve o görüşleri yazmışız. Kraldan çok kralcılar unutmayın bilgiler paylaşılmak içindir. Hele hele belgesi olan bilgiler toplum adına halk adına paylaşılmalıdır.

Unutmayın bizler elinde belgelerle menfaat için kapı kapı dolaşanlardan olmadık olmayacağız.

Başkan Soner Çetin’e yaranmak için hala saldırılarınız devam ediyor. Aklıevvel diyenleriniz dalga geçenleriniz sizlere sesleniyorum, şakşakçılığınızla bulunduğunuz yerlere tutunma çabalarınız sizleri zavallı konuma düşürüyor.

Bakın arkasında körü körüne durduğunuz ve yazdığım için bana hakaretler yağdırdığınız o anket hakkında Başkan Soner Çetin ne diyor.

‘ANALİZ BÖLÜMÜNDEN HABERİM OLSA ENGELLERDİM’…

‘ANKETİN SERVİS EDİLMESİ BİLGİ EKSİKLİĞİ VE ÖZENSİZLİKTİR…’

Bu cümleler bana değil Sayın Soner Çetin’e aittir.

O zaman şakşakçılar hiç durmayın haydi kuyruğa girin ‘Başkanım biz Mustafa Özgür’e yanlış hakaret ettik, bu hakaretleri size şirin görünmek için kim kaşınızdaysa ona sayın’ deyin.

Oldu mu şimdi?

Bakın kendi başkanınızı da yalancı çıkarıyorsunuz.

Bence yapacağınız tek şey özür dilemeyi bilmelisiniz. Önce yanlış yönlendirmeye çalıştığınız Başkan Soner Çetin’den sonra da, doğruyu göstermek için size yanlışlarınızı söyleyenlerden…

NOT: Başkan Soner Çetin’e nezaket çerçevesinde arayıp verdiği bilgiler için teşekkür ederim.

Siz aklıevveller zaten bu yazıyı buraya kadar okumazsınız bile, şakşakçılığa devam edin.

 

 İLGİLİ HABER VE YAZI:

CHP ADANA’YI KARIŞTIRAN ANKET…

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan