> "Tunceli", "usak" => "Uşak", "van" => "Van", "yalova" => "Yalova", "yozgat" => "Yozgat", "zonguldak" => "Zonguldak" ); ?>

SUÇLULUK YARASI  « Tanık Gazetesi I Hayata, Olaylara Tanık

30 Eylül 2020 - 11:56
Şirvan YÜCEL

Düzce Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Mezunu olup 2.Üniversitesini Anadolu Üniversitesi Kamu yönetimi olarak bitirmiştir. Sanat ve sanatçı yönü daha ağır bastığı için 2008 ‘den bu yana sanatla profesyonel olarak ilgilenmektedir ,Doğu ve Batı Sanatlarını sentezleyerek kendine özgü bir tarz edinmiştir.

Şirvan YÜCEL

SUÇLULUK YARASI 

SUÇLULUK YARASI 
Son Güncelleme :

08 Eylül 2020 - 16:30

maske1

Herkeste var olan suçluluk yarası nasıl iyileşir? Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk, Bu önemli bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

”Çevrenin insanda açtığı suçluluk yarasını iyileştirmek için suçluluk duygusunun üstesinden gelmek gerekir. Çocukluktaki suçlamalar insan psikolojisinde derin izler bırakır. Bu izlerin öteki adı suçluluk travmalarıdır.

İnsan kendisini suçluluk yaralarıyla özleşleştirmeye başlar ve sonuç olarak sürekli suçluluk duyar. Fakat bu yaralar insanı tanımlamaz çünkü insan suçluluk travmalarından çok daha fazlasıdır.

Bir insan farkındalığını yükselterek çocuklukta aldığı suçluluk yaralarından birçok şey öğrenebilir. Herkes suçluluk travmalarını bir yük olarak sırtında taşıyor ve bu yükten hayat boyu kurtulamıyor.

Beşikten mezara kadar inanın sırtındaki suçluluk yükü gitgide daha da artıyor çünkü insanı her geçen gün daha da korkutuyor ve endişelendiriyor.

Aslında bugün hissedilen suçluluk duygusu geçmişi şimdiye taşıyor ve insanın gününü zehir ediyor. İnsan geçmişte hayatalar yapar, korkulara kapılır, endişe eder ve sonuç olarak suçluluk yaraları ortaya çıkar.

İşte bu suçluluk travmaları bilinçaltına gömülür ve arasıra suçluluk hissine neden olarak olaylar patlak verince kişi kendisini suçlu hisseder ve acı çeker. İnsan yaşadığı bu suçluluk duygusundan çok daha fazlasıdır.”

Değişim Uzmanı 

Şirvan Yücel

 

 

siteduy

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
twittan facetan