Tahir Elçi üzerine... - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

25 Ocak 2021 - 22:53
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Tahir Elçi üzerine…

Tahir Elçi üzerine…
Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 13:41

 sayfadalogoil

Beş yıl önce bugün, Hatay Baromuzun düzenlediği Avukat Hakları Merkezleri Çalıştayı için Hatay’daydık. Açılış konuşmaları ve çalışma gruplarının oluşturulmasından sonra başkanlarımız ile sohbet ediyorduk. İlerleyen saatlerde yönetim kurulu üyemiz Sabahattin Gümüş, üzüntülü ve endişeli bir şekilde Tahir Başkanın silahlı saldırıya uğradığını bizlerle paylaştı.

Şaşkınlık içindeydik.

Başkanlar grubunda haberin doğruluğunu öğrenmeye, Diyarbakır Baromuzdan bilgi almaya ve medyada haberin yer alıp almadığına bakıyorduk.

Kısa süre içinde haberin doğru olduğu ortaya çıkmıştı.

***

Toplantı sonlandırılmış, meslektaşlarımızla ve yurttaşlarımızın katılımıyla cinayeti protesto etmek için yürüyüşe başladık ve basına olayı değerlendirmiştik.

Sonrasında barolarımızla görüşerek cenaze törenine katılım için hazırlıkların yapılmasını ve meslektaşlarımıza bilgi verilmesini istedik.

Bir insan, hukuk savaşçısı, barış elçisi Tahir Ağbi, gündüz vakti, onlarca yurttaşın, meslektaşımızın, basın mensuplarının ve güvenlik (!) kuvvetlerinin gözü önünde katlediliyordu.

Sıkıntımız, üzgünlüğümüz ve öfkemiz en üst düzeydeydi.

Cenazemizi defnetmek için yola çıkmıştık arkadaşlarımızla.

Radyo ve televizyonlarda TBB başkanı konuşuyordu. İzlemek ve dinlemek istemesem de böylesi bir gelişme karşısında ne diyeceğini merak da ediyordum. Sağ olsun, yine yanıltmamıştı bizleri. Bir insan, bir meslektaş, bir baro başkanı göz göre göre katledilmişti.

TBB başkanının ortalığı ayağa kaldırması, cinayetin fail ya da faillerinin ortaya çıkartılması için siyasi iktidarı, İçişleri ve Adalet Bakanını göreve çağırması, cinayetin faili meçhuller içinde kalmaması için kendisinin de üzerine düşeni yapacağını kamuoyu ve meslektaşlarıyla paylaşması gerekirdi.

***

Ancak TBB başkanının ilk sözleri, hepimizi yaralamaya yetti.

Zihniyetine yakın isimlere, kurum ve kuruluşlara, ülkemizin egemenlerine mesaj veriyordu.

Ve sözlerine şöyle başlıyordu, “Tahir başkan ile ben, çoğu konuda aynı düşünmezdik…”. Sonrası da klişe sözlerle devam ediyordu.

Bir insan katledilmiş, yaşamı sona ermişken konulara bakışın aynı olup, olmadığını söylemenin peşindeydi TBB başkanı.

Bu ayıp da kendisine yeterdi.

***

Tahir Ağbi, katledilmesinden kısa bir süre önce katıldığı bir tv programında yaptığı açıklamalar nedeniyle, yandaş medya ve egemenler tarafından hedef haline getirilmişti.

İfade özgürlüğü içinde kalan konuşması üzerinden fırtınalar kopartılmaya devam ediliyordu.

Cinayete bu yönüyle katkıda bulunanları, vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum.

***

Diyarbakır gibi bir ilde baro başkanlığı görevini yürüten, hukuksuzluklar karşısında susmayan, temel hak ve özgürlüklerin mücadele insanı Tahir Elçi, bölgesindeki terör ve dünya kültür mirası olan bir eserin korunması için arkadaşlarıyla basın açıklaması yaparken katlediliyordu.

Açıklamadaki son sözlerini hatırlamak isterim.

“…Bu tarihi bölgede, birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede, insanlığın ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz “ diyecekti Dört Ayaklı Minarenin önünde.

Bölgesi için, tüm insanlık için yine barış talep ederken katledilecekti barış elçisi. 29 Kasım günü toprağa verecektik Tahir Ağbiyi. Gökler de dayanamadı bu durum karşısında, bir gün önceki güneşli hava yerini yağmura bıraktı.

Diyarbakır, kendisini iyi yetiştirmiş, üretken, çalışkan, yiğit bir evladını toprağa veriyordu on binlerin katılımı, gözyaşları ve yağmur altında.

Katledilmesinden sonra ailesinin, meslektaşlarının, barolarımızın, kurum ve kuruluşların tek isteği vardı, o da etkin ve tarafsız bir soruşturma yapılarak, fail ya da faillerin belirlenmesi ve hak ettikleri cezayı almalarıydı.

Onlarca yurttaşın, meslektaşın, basın mensuplarının gözleri önünde, tanıklığında, kamera kayıtlarına karşın etkin, adil bir soruşturma yürütülmedi.

Tüm çabalara, Diyarbakır Baromuzun ciddi mücadelesine karşın, çok eksiği ve yanlışı içinde barındıran bir iddianame ortaya çıkabildi dört buçuk yıl sonunda. Yargılama (!) da başladı. Yargılamaya mahkeme heyetinin usul ve esasa dair yanlışlıkları damga vurdu.

Adil, etkin ve tarafsız bir yargılama olmadı, Türkan Hanıma bile bir dakika söz vermediler, Tahir Ağbi.

Meslektaşların, Diyarbakır Barosu, diğer barolarımız ve kamuoyu, mücadeleyi bırakmıyor Tahir Ağbi.

Ömrünü adadığın hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlükler konusunda memleketimizde hiçbir değişiklik yok, hatta daha da gerilerde ağbi.

Seni tanımak, sohbet etmek, seninle birlikte çalışmak benim için bir onurdur.

Yıldızlar yoldaşın olsun ağbi.

Diyarbakır ortasında vurulmuş, uzanırım…

Mengücek Gazi Çıtırık

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan