Terzi Fikri ve devlet ihaleleri… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:06
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Terzi Fikri ve devlet ihaleleri…

Terzi Fikri ve devlet ihaleleri…
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2021 - 9:59

Sekiz ay süren, bu kadar kısa süre içinde yurttaşın katılımcılığını sağlayarak, yurttaşı sorunun çözümüne ortak eden, sorunu yaşayanların çözümünü de getirdikleri, yurttaşın onay vermediği hiçbir kararın alınıp, uygulanmadığı, halk komiteleriyle yönetimin gerçekleştiği, karaborsa ve rüşvet ile mücadele eden, çay-fındık mitingleri gerçekleştiren, yaşantısını insanların mutluluğuna ve yaşanılabilir geleceğe, sosyalizme adayan bir belediye başkanı.

Uygulamaları, egemenleri rahatsız edecek, hedef haline getirilecek ve düzenlenen askeri operasyonla (Nokta Operasyonu) görevinden alınacak, tutuklanacak, işkencelerden geçecek ve 4 Mayıs 1985’de cezaevinde yaşamını yitiren Terzi Fikri’yi saygı ve özlemle anıyorum.

Sözü, önce Fikri Sönmez’e, sonra Can Baba’ya bırakıyorum.

“Fatsa Belediyesi, halkla el ele vererek, belediye yönetiminde halkın söz ve karar sahibi olmasını sağlamıştır. Belediye yönetimi demokratikleştirilmiştir. Yerel yönetim bir demokrasi okulu olmuştur.

Halkın yönetime katılımını sağlayarak, uzun yıllarda zor çözülebilecek birçok sorunu çözüme bağlamıştır. Belediyemizin bu demokratik uygulamasını, demokrasi düşmanı malum kafa bir türlü kavrayamamıştır. Daha doğrusu kavramak istememiştir. Çünkü onlar, halkın, gerçek demokrasinin nasıl işlediğini görmesinden korkarlar…”

“Terzi Fikri öyle bir giysi dikti ki Fatsa’ya

O Gürcü öyle bir gürledi ki arkadaşlarıyla

Noktalar, noktalı virgüller, askeri operasyonlar

Kimseler çıkaramaz Fatsa’nın sırtından

Emek hakkının sımsıcak çıplaklığını”

… Işıklarda uyusun.

***

Birinci Dünya Savaşına girme nedenlerinden biri olarak gösterilen Goben (Yavuz) zırhlısının onarımı konusundaki ihale, Cumhuriyet tarihimizin ilk siyasi yolsuzluk olayı olarak yerini almıştır.

Onarım işini gerçekleştirecek Fransız şirketine, hükümetin bilgisi dışında sağlanan ayrıcalıkların, ihale nedeniyle alınan komisyonun ortaya çıkması üzerine sorumlular olan Denizcilik Bakanı İhsan Bey (Ankara 1 nolu İstiklal Mahkemesi Başkanlığı yapmış, İstiklal Madalyası sahibidir) ve milletvekili Takiyettin Fikret Bey’in, bizzat dönemin başbakanı İsmet Paşa’nın talebi ve meclisin kararıyla yüce divana sevk edilmişler, yargılama sonucunda dokunulmazlıkları kaldırılmış, milletvekillikleri düşürülmüş, bakan İhsan Bey görevi kötüye kullanmak ve rüşvet almaktan 2 yıl ağır hapis ve 2 yıl memuriyetten men cezası, Fikret Bey ise dolandırıcılıktan 4 ay hapis-100 lira ağır para cezası ile  cezalandırılmışlardır.

Hani birisi çıkıp hep tek parti dönemini, Cehape’yi tüm olumsuzlukların nedeni olarak gösteriyor ya. O zamanın tek partisi, kapatmıyor, üzerine gidiyor olayın ve sorumluların yüce divanda yargılanmalarını ve hak ettikleri cezayı almalarını sağlıyor.

Şimdi de ileri demokrasi (!) ile ve tek parti, tek adam ve şahsım devleti yönetimindeyiz. Buyrun bakalım, görelim ileri demokrasinizi?

Atadığınız ve görevden aldığınız Ticaret eski bakanının yolsuzlukları, bakan olmadan önceki durumu ortaya çıkmıştır. Mızrak, çuvala sığmıyor eyyy AKEPE !!!

Görelim samimiyetinizi, görelim vicdanınızı ….

(Yazıdaki bilgiler, çeşitli makale ve kitaplardan alıntıdır).

Av.Mengücek Gazi Çıtırık

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan