TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ YARGIÇLARIN OLDUĞUNA İNANIYORUM - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

20 Ocak 2021 - 07:45

TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ YARGIÇLARIN OLDUĞUNA İNANIYORUM

Adana Barosu’nda her hafta geleneksel hale gelen ruhsat töreninde bugün 9 genç hukukçu ruhsatlarını alarak avukatlık mesleğine adım attılar.

TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ YARGIÇLARIN OLDUĞUNA İNANIYORUM
Son Güncelleme :

01 Şubat 2019 - 10:54

 sayfadalogoil

Yönetim kurulu üyeleri, genç hukukçuların aileleri ile yakınları Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunu doldurdu.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, törenin açılış konuşmasında gündeme ilişkin görüş ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Ülkemizde yaşanan güncel hukuki olaylara dair olumsuzlukları dile getirdi.

Adana Barosunun kuruluşundan bugüne geçen 96 yıllık süreçte her daim sosyal ve toplumsal olaylara duyarlılığını anlatırken, genç meslektaşlarından da avukatlığın sadece dosya kapakları arasında, adliye koridorlarında yapılacak meslek olarak görülmemesi gerektiğine ve mesleğin hassasiyetleri olduğunu ortaya koydu.

“HUKUKUN VE ADALETİN OLMADIĞI YERDE İNSANLIK VE VİCDAN DA KAYBOLDU”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 27 Ocak 2019 Pazar günü Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı’nın babası Ayhan Kozağaçlı’nın cenazesine jandarmaya kollarından bağlı kelepçeli götürülmesini, ‘insanlık ve vicdan anlayışını bir kenara bırakılması’ olarak niteledi.

Av. Küçük, “Her insanın en doğal hakkı olan babasıyla vedalaşmasını bile zulme çevirenlere buradan sesleniyorum: Bu manzara asla kabul edilemez, vicdansızlıktır. Hukukun ve adaletin olmadığı yerde ne yazık ki vicdan da kayboldu. Bu karanlık günlerin ülkemizde son bulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

20 meslektaşının mesleğini ifa etmekten ötürü halen tutuklularının devam etmesinden, tahliye edilip 12 saat sonra hafta sonu tekrar tutuklanmalarından, dosyanın son duruşmasında mahkeme heyetinin savunma hakkını kısıtlaması ve yaptığı garip uygulamalardan duyduğu endişeyi de belirtti.

“TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ YARGIÇLARIN OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarından ve halen tutuklu olan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Esengül Ayyıldız’ın bugün görülen duruşmasına katıldığını da konuşmasında ifade ederek, “Terör örgütü propagandası suçlanmaları absürt ve asla kabul edilebilir değil. Ancak ben ülkemizde bağımsız yargıçların olduğuna inancımı korumaktayım” dedi.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ün konuşmasının ardından genç hukukçular toplu halde yemin ederek avukat oldular.

Ruhsat törenlerinde; Fatma Yılmaz, İmren Atalay, Melike Kütük, Müge Çakır Korkut, Kadir Kaya, Raziye Gizem Burgu, Reha Kemal Durmuşcan, Bayram Sülün ve Güllü Demiroğlu kürsüden ailelerine, büro avukatlarına, baro başkanı ve yönetimine teşekkürlerini sundular.

Genç hukukçulara cübbelerini ise; Av. Tuğba Akkoca, Av. İbrahim Uyanık, Av. Mehmet Can, Av. Muammer Yılancıoğlu, Av. Efe Eskiyörük, Av. Timur Ortatepe, Av. Sinem Tanrısınatapan, Av. Miyesser Ersalan Önenli, Av. Adil Paşa ve Av. Yusuf Karacan giydirdiler.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan