TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU ADALETTİR  - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 01:54

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU ADALETTİR 

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, hakim ve savcı atamalarının yapıldığı 4 gün önceki töreni gündeme getirdi.  Av. Küçük, “Son yapılan atama töreni yargının siyasetten gelen yürütmenin denetiminde, etkisinde, ekseninde olduğunu ve bağımsızlığın sadece kağıt üzerinde kaldığını bir kez daha ortaya koydu” dedi

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU ADALETTİR 
Son Güncelleme :

22 Mart 2018 - 16:56

 olimpiyat

Adana Barosu’nda staj dönemini başarıyla tamamlayan Emine Köle, Oğuz Kaan Saygılı ve Beyhan Tufan Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda geniş katılımlı düzenlenen törenle meslek yemini ederek, cübbe giydiler.

Genç avukatlara cübbelerini Av. Pınar Gül, Av. Nevzat Elçi ve Av. Oya Koyuncu giydirdi.

Törene; Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Sayman Av. İlknur Önal, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Furkan Kılıç ve Av. Nevzat Elçi katıldı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, törende yaptığı konuşmada, Hakim ve savcı atamalarının yapıldığı 4 gün önceki töreni gündeme getirdi.

Av. Küçük, “Son yapılan atama töreni yargının siyasetten gelen yürütmenin denetiminde, etkisinde, ekseninde olduğunu ve bağımsızlığın sadece kağıt üzerinde kaldığını bir kez daha ortaya koydu.

Yeni atanacak olan hakim ve savcılar, tören esnasında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ı ayakta karşıladı, konuşmalarının her sözünü alkışladılar. Bu yetmiyormuş gibi, yargıdaki yandaş kadrolaşma, iltimas ve adam kayırma bu kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rize’de çay toplayan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı hakkındaki atama skandalı ile yaşandı.

Danıştay Başkanı Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun önce hakim olarak Elazığ’a atandığını, üzerinden 24 saat bile geçmeden ikinci bir atama ile Yargıtay Tetkik Hakimi olarak atanması dünyanın hiçbir gelişmiş demokrasilerinde ve çağdaş ülkelerinde asla olmayacak işlerdir.

Adaletin, hak ve hukukun partisi, siyasi görüşü,  tarafı olmaz. Adalet tek bir kavramdır. Bu kavramın içinde siyasi nitelenmeler olmaz.  Bizim kuvvetler ayrılığı dediğimiz yargı, yasama, yürütme ayrı güçler olması gerekirken, artık tek elde birleşen bir güç haline gelmeye başladı. Bize göre şu anda Türkiye’nin en önemli sorunu adalettir. Yurttaş nezdinde adalete olan güven çok gerilerdedir. Bu sorun çözülmelidir.” diye konuştu.

AİLELERE KUTLAMA

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ruhsat alan meslektaşlarını, ailelerini ve staj yapılan büro avukatlarını kutladı ve onlara tavsiyelerde bulundu; “Bizler 3 bin yıllık geçmişi ve ülkemizde 108 bin avukatın bulunduğu kutsal bir mesleğin temsilcileriyiz.

Bu meslek sadece adliye koridorlarında, duruşma salonlarında ve dosya kapakları arasında ifa edilecek bir meslek değildir. Bizler, yaşadığmız toplumun tanıklarıyız. Mutlaka empati ile mesleğimizi yürütmeliyiz. Bu başarıya giden yolun en önemli unsurudur. Bu ruhsatın gerçek sahibi aileleri, staj yaptıkları bürolardaki üstatlarımızı ve sizleri kutluyorum.” diye konuştu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan