Ulusal egemenlik… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 02:03
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Ulusal egemenlik…

Ulusal egemenlik…
Son Güncelleme :

23 Nisan 2021 - 14:27

Teslim olanlar, paylaşıma ve işgale ses çıkarmayanlar, yardımcı olanlar, yapacak bir şey kalmamıştır diyenlere karşı milleti, yine milletin azim ve iradesi kurtaracaktır anlayışıyla yola çıkan, manda ve himayeyi kabul etmeyen, teslimiyeti değil, “ya bağımsızlık ya ölüm!” diyen, milletinden ümidini kesmeyen, bağımsızlık savaşını ulusal bir meclise ve  bu meclisin kararlarına dayandıran, meşruiyetini milletten ve onun temsilcilerinden alan, ulusal kurtuluşumuzun adresi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış günü olan 23 Nisan 1920 ile egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, idare usulünü, halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayandıran anlayışın temelinin atıldığı gündür.

Ulusundan ümidi kesmemiş, giriştiği her mücadelede ulusunu yanında bulmuş, kurtuluş ve kuruluşun mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü, düşünce ve eylem arkadaşlarını, ilk meclisin milletvekillerini, tüm şehitlerimizi rahmet, minnet, saygı ve özlemle anıyorum.

Derin ufku, ileriyi görmedeki eşsiz yeteneğiyle çocuklara ve gençlere önem veren, onları sahiplenen, onların daha mutlu, iyi yetişebilmeleri için her adımı atmış olan Atatürk, böylesine anlamlı günü çocuklarımıza da hediye ederek dünya lideri olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Çocuklarımızı her türlü istismardan ve sömürüden koruduğumuz, mutlu, sağlıklı yetişebildikleri, bilime, akla, çağdaşlığa dayanan eğitimden pay aldıkları bir ülke özlemiyle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.

Yasaklayanlara, bu anlamlı günü itibarsızlaştırmak isteyenlere karşı sesimizi daha da yükseltiyoruz. Onurla, gururla kutlamaya devam edeceğiz.

Tek adamın iki dudağının arasına indirgenen anlayışı değil, yeniden ulusun iradesinin belirleyici olduğu günleri yaşamak dileğiyle…

Av.Mengücek Gazi Çıtırık

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan