VAKİT KAYBETMEYİN! - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

28 Ocak 2021 - 17:46
Konuk Yazarlar

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

VAKİT KAYBETMEYİN!

Daha önceki yazılarımda da aslında sık sık değindiğim konu Otizm, fakat bu sefer bilimsel terimler yerine hepimizin anlayacağı ve yıllardır her türlü aile çocuk gören bir eğitimci, anne olarak olayın tehlikelerini nasıl tespitler yapabileceğinizi simsarların eline düşmeden nerelerden yardım görebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

VAKİT KAYBETMEYİN!
Son Güncelleme :

19 Şubat 2019 - 12:48

 sayfadalogoil

Otizm: Aslında Sosyal iletişim bozukluğu ya da içine kapanıklık diyebiliriz. Ve Otizm çok çeşitli dereceleri vardır. Bizim tanıştığımız çocuk tipleri A Tipi Otizm dediğimiz kitledir. Bu çocuklar daha bebecikken uyaranlara cevap vermezler ya da umursamaz görünürler. Anne-babalar konuşma güçlüğü çektiklerin de ya da göz teması kurmadıklarında çocuklarında bir farklılık olduğunu gözlemlerler bu da takriben 2 yaşı bulur.

Peki, nasıl meydana gelir? Derseniz.Bilimsel olarak tam açıklanmıyor.Genetik,annenin sıkıntılı hamilelik geçirmesi,doğum sırasında oluşan terslikler,anne-babanın çocuğa gelişimsel uyaranları vermemesi,özellikle 0-3 yaşında televizyon,bilgisayar,telefon gibi teknolojik aletleri çocuklarla tanıştırılması ve uzun saatler geçirmesine izin verilmesi, Yediklerimiz,içtiklerimiz,çocuğa yanlış yeme alışkanlığı kazandırmak,anne-babanın geçmiş hikayesi, ailenin aşırı ilgisi ya da ilgisizliği…., Her davranış kararında iyidir..Yani çok fazla neden olabilir.

Peki, Nasıl Anlarız? Eğer çocuğunuzda çevreye karşı duyarsızlık, seslere tepkisizlik, konuşma geriliği, farklı tikler, huysuzluk ve bazı çocuklarda aşırı anlamsız hareketlilik ya da hareketsizlik, fark ederseniz lütfen mutlaka önemseyin.

 Ne Yapmalıyız? Telaşlanarak kapı kapı sakın gezmeyin kan emici dolu. Bu zaafınızı paraya dönüştüren ciddi bir kitle var yapacağınız tek şey hemen Üniversite hastaneleri ve ruh sağlığı hastanelerine gitmek. Adana’da Balcalı Çocuk psiktrayist bölümü ve Adana Ruh Sağlığı Hastanesi başka yerlere gidip zaman ve para harcamayın.

Her şeyden önemli olan zaman kaybıdır. Çocuğunuz için bir saniye bile artık önemlidir ve bu rahatsızlıktan 5 yaşına kadar kurulamazsa maalesef artık Atipi yerine otizm hastası olmuştur. Tanı konulduğunda yapmanız gereken eğer rapor alındıysa ki %90 alınır. İyi bir Özel Eğitim merkezine göndermeyi ihmal etmeyin devletin masrafını karşıladığı Özel Eğitim merkezlerin de hafta da 2 gün 45 dakikalık birebir eğitim verilir ve kaynaştırmaya da mutlaka sınıfın, 10-15 çocuğu geçmeyeceği bir yuvaya çocuğunuzu göndermeniz gerekir.   Bu durumda göndereceğiniz yuvaya ve size çok iş düşecektir. Maalesef yuva seçimi hep problemdir. Çünkü bu işin ticaretine daha öncelik veren meslektaşlarım, ehil olmamalarına rağmen çocuğu para,  aileyi de yolunacak kaz olarak gördükleri için sizlere gereksiz vaatler de bulunarak, çocuğa da gerekli eğitimi nasıl vermesi gerektiğini bilmediği için, ‘‘halederiz’’ diyerek dönülmez hatalar yapmaktadır.

Peki, siz bunu nasıl anlayacaksınız? Öncelikle çocuğunuzu vereceğiniz yuvanın geçmişini ve bu konuyla ilgili başarılarını araştırmanız lazım. Kurucu ve Sorumlu Müdürün Meslek mezunu olup olmadığına bakmanız lazım. Eğer Kurucu ehil değil ise Sorumlu müdür ya da sınıf öğretmenlerine yön veremez, kimse de sizin işinizi kendi işi gibi yapmaz bunu sakın unutmayın. Ve en önemlisi kendinizi eksik, aciz sakın görmeyin. Sonuçta bir hizmet istiyorsunuz ve bedelini ödüyorsunuz. Size kimse Lütuf sunmuyor. Beceremeyeceği bir konuysa bu yükün altına girmeyecek. Özellikle Spor Okulu, bilmem ne eğitim sistemi gibi şarlatanlıklara inanmayın çünkü sizin çocuğunuza bunlar değil gerçekten guruba dâhil olup guruba karışacak, farklılığının fark edilmeyeceği ortam ve eğitimler gerekir.

Peki, siz ne yapacaksınız? İlk yapacağınıztelevizyon olmak üzere bütün teknolojik aletlerinizi kaldıracak ve azıcık izlesin ya da oynasın asla demeyeceksiniz. Top, dönen nesne, bisiklet, araba gibi oyuncaklarla oynatmayacak, bir noktada takılı kaldıklarında dikkatini dağıtacaksınız. Konuşurken mutlaka yüzünü iki elinizin arasına alacak göz teması kurmasına yardımcı olacaksınız ayrıca radyoda sürekli haber dinleyecek bol bol konuşacak ve özellikle çocuğu ilgilendiren bütün davranışları tek tek anlatacaksınız.(şimdi kısa kollu beyaz gömleğini giydiriyorum ya da yemek yiyeceğiz bak bu salata,bu pilav gibi) ve onunla özellikle yapboz gibi göz-el koordinasyonu gerektiren oyunlar oynayacaksınız.Her fırsatta mutlaka açık alana götürecek,toprakla oynamasına fırsat verecek ve şekerli içecek yiyecek vermemeye özen göstereceksiniz.

Bu çocuklar da gelişimin ilk yıllarını kaçırdıkları için doğal olarak gelişim geriliği gözlenir ki bu da doğal

dır. Çünkü kaybettikleri eğitime kapalı yılları var olduğu için yaşıtlarından daha geri durumdadır. Atipi Otizmi bittiğin de bu aradaki farkı kapatacaktır. Önümüz de mücadele etmemiz gereken ilk 5 yıl vardır bunu unutmayın ve süreç uzundur hemen pes etmeyeceksiniz. Çocuklarımızda sadece gerilik vardır zekâ geriliği ile karıştırılmamalıdır çünkü ikisi çok farklı kavramlardır.

En önemlisi; Çocuğunuza hasta muamelesi yapmayın… Her dediğini yaptığınız sürece eğitimi yavaşlar ve beklenilen davranışlar gecikir. Onlar sizden benden daha zekilerdir ve her çocuk gibi sizi çok güzel kullanırlar. İyileştiklerinde de ahlaksızlıkları ile uğraşırız ki, bunun tıbben bir tedavisi yoktur. Araştırmalar aşırı şımarık, sınırsız çocuklar da da öğrenim güçlüğü yaşandığını göstermiş ve bizzat gerçek hayatta yaşayan bir eğitimci olarak bu durum kanıtlanmıştır. Dedim ya… Her davranış kararında olmalıdır.

Şunu Unutmayın; Bir evladınız var ve diğerlerinden farklı, nasıl ki,1-2 yaş çocuğuna sabırla bir şeyler öğretmeye çalışıyorsanız. ATipi Otizm hastası olan çocuğunuza da böyle davranmanız gerekir. Eğer bu şekilde gelişimine göre eğitim verdiğiniz de mutlaka başarı elde edilir. Bana bu işi nasıl başardığım sorulduğunda, ‘‘ hep bilmem o çocuk ve ben de büyümesine yardımcı oluyorum… Niye ki, özel bir durumumu var? ’’Cevabını veririm. Yani olayın önemini bilin ama bunu panik haline getirmeyin. Sabır, hoş görü, doğru davranış ve sürekli eğitim… Hastalıktan kurtulduğunda da ergenliğe kadar hep rehberlik yapmanız gereken bir süreç… Çünkü ipin ucunu bıraktığınız an… Geri dönüşü mümkün olduğu için… Sürekli kontrol altında olmak zorundasınız ve zorundalar…

  Lütfen önemseyin,panik yapmayın,tacirlerin eline düşmeyin ve asla VAKİT KAYBETMEYİN…..

Dip Not: 18 yaşına kadar alınan bütün raporlar çocuk hastalıklarına girer ve sonra ki yaşamını etkileyecek şekilde sicil kayıtlarında görünmez. O yüzden alınan raporlar sizler de endişe yaratmasın

Şimdilik Hoşça Kalın,akıl ve beden sağlığınızı korumaya çalışın!

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan