Yeni Anayasa tartışmaları… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:40
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Yeni Anayasa tartışmaları…

Yeni Anayasa tartışmaları…
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 11:45

İşsizlik, yoksulluk, geçim derdi, intiharlar, virüs ile mücadeledeki başarısızlık, kurumlar arasındaki iletişimsizlik, devlet yönetimindeki plansızlık, kaos, kargaşa, istikrarsızlık, keyfiyet…

Listeyi daha da uzatabiliriz.

Bu olumsuzlukların temel nedeni, ülkemize özgü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Yönetemeyen, güvenilirliğini yitirmiş, dünyada itibarı kalmamış bir siyasi iktidar. Cumhur İttifakının küçük ortağı da yeni anayasa (!) açıklaması yapıyor.

128 milyar doların nerede olduğunun yanıtlanamadığı, yolsuzluğa batmış eski bir bakanın yargılanamadığı, emekli subayların bildirilerinin kamuoyunda darbe girişimi olarak nitelendirilmediği, yurttaşın kaderiyle baş başa bırakıldığı bir dönemde yeni anayasa konusu, tükenmiş Cumhur İttifakının kamuoyunu biraz daha meşgul etme, gündemi değiştirme ve yurttaşın sorgulamasını ötelenmekten başka bir amaç taşımadığı ortadadır.

MHP’nin önerisinden öne çıkan başlıklara baktığımızda, bugünkü sistemi daha da kurumsallaştıracak öneriler olduğunu görüyoruz.

OHAL devam ederken rejim değişikliğini yapanlar, her sorunun alınacak hızlı kararlarla hemen çözüleceğini iddia edenler, üç yıllık uygulamada sistemin tıkandığını, işlemediğini, plansızlık ve eşgüdümsüzlüğün hakim olduğu bu sistemin sorunların nedeni olduğunu görmezlikten gelmeye çalışıyorlar.

Bayram sonunda da AKP, anayasa metnini açıklayacakmış (bugüne kadar açıkladıkları paket, reform sayısını unuttuk ve uygulamada bir değişiklik de göremedik).

Ülkenin demokrasi çıtasını yükseltecek, temel hak ve özgürlüklerin kullanımını güvence altına alıp, kullanımı genişletecek, siyasi iktidarı iyice kısıtlayıp, sınırlandıracak bir anayasaya elbette gereksinim var.

Dayatmaların değil, müzakerenin, katılımın, tartışma ve uzlaşmanın işletileceği yöntemle hazırlanacak anayasaya ihtiyaç var.

Ancak bugünkü siyasi iktidar uygulamaları, ülkenin içinden geçtiği ağırlaşmış, sorunlar yumağı olmuş süreçte, toplumun kamplaştırıldığı, gerilimin siyasi iktidar eliyle artırıldığı, huzursuzluğun tavan yaptığı bir dönemde anayasa yapımı, değişiklikleri mümkün görünmemektedir. Hele de üç yıl içinde biten, tükenen ve sorunların nedeni olan bu sistemi, daha da güçlendirip, kurumsallaştırmak isteyen zihniyetle anayasa değişikliğini konuşmak, havanda su dövmektir…

Av. Mengücek Gazi Çıtırık

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan