YEREL SEÇİMLER VE CHP -2 - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

1 Mart 2021 - 07:41
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

YEREL SEÇİMLER VE CHP -2

YEREL SEÇİMLER VE CHP -2
Son Güncelleme :

15 Eylül 2018 - 14:36

 sayfadalogoil

Güzel ve mutlu bir hafta sonu diliyorum değerli okuyucularıma. Sıcağın etkisini biraz olsun yitirmeye başladığı bugünlerde, siyasette sıcak günler daha da yaklaşıyor. Tanık Gazetemizin başlattığı ankette, Cumhuriyet Halk Partisinin yerel seçimlerde adaylarını hangi yöntemle belirlemesine dair kamuoyuna yöneltilen bu soruya verilen yanıt, parti yöneticilerine önemli bir veri oluşturmaktadır.

İŞTE ANKET SONUÇLARI:

KULLANILAN OY: 1270

ÖNSEÇİM               : 980 – % 77,16

ANKET                    : 180 – % 14,17

GENEL MERKEZ  : 110 – % 8,66

Yerel Seçimler Yaklaşırken CHP konulu yazımız, partili kamuoyundan olumlu tepkiler aldı. Yayımından sonra çok sayıda partilimizle yüz yüze ya da telefon, sosyal medya üzerinden yaptığım görüşmelerde artık yeni bir kayba partilinin sabrının kalmadığını, 24 Haziran seçimleri öncesindeki olumlu havanın yeniden yakalanmasını, yerel seçimlere yönelik çalışmaların hemen başlatılmasını, adayların belirlenmesinde gecikme olmamasını, partilinin yok sayılmamasını, bunun için de partiye dinamizmi getirecek olan önseçim yöntemiyle adayların belirlenmesini, partilideki küskünlük, kırgınlık, sandığa gitmeme gibi olumsuz durumların ortadan kaldırılması için emek harcanmasını, Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Muharrem İnce’nin kamuoyuna ve partililere samimi bir şekilde birlik, beraberlik mesajı vermelerinin gerektiğine dair onlarca konu dile getirildi.

Parti Meclisimiz dün yaklaşık altı saat süren toplantıda, yerel seçimlerde izlenecek stratejiyi ve aday belirleme yöntemlerine dair ilk toplantısını yaptı.Sayın genel başkan ve çok sayıda parti meclisi üyesinin izlenecek strateji, seçimlerde kullanılacak dil, öne çıkartılacak konular, aday belirleme yöntemlerine yönelik görüşlerini ifade ettikleri yaygın medyaya yansımış durumda.

AKP ve MHP cephelerinde de yerel seçimlere yönelik çalışmaların hızlandığı, ittifakın yerel seçimlerde de devam etmesi gerektiği düşüncesi MHP tarafından ön plana çıkartılıp, AKP nezdinde de kabul görmesine karşın , ittifakın nasıl olacağı, nasıl şekillendirileceği belli değil. Ayrıca çeşitli illerde aday çıkartmama, zayıf aday göstererek diğerine destek olma gibi konular tartışılmaya devam etse de yerel seçimlerde ittifakın zor olacağı ortaya çıkmakta.

MHP’nin elinde olan Manisa’da milletvekili seçimlerindeki sonuçta AKP 5, MHP ise 1 milletvekili çıkarmış durumda. Mersin’de AKP 4, MHP ise 2 milletvekili kazandı. İlimizde ise AKP 5, MHP ise 2 milletvekili ile temsil ediliyorlar.

24 Haziran seçim sonuçları, illerin özellikleri ve diğer etkenler değerlendirildiğinde yerel seçimlere yönelik bir ittifakın olamayacağı ortada ayrıca yasal bir düzenlemenin anayasa gereğince bu seçimlerde uygulanma olanağı da bulunmadığından , ittifakın gerçekleşmesi hayal. Ancak ülke siyasetimiz ne olmaz dediklerimizi, olura dönüştürdüğünden izleyerek görelim diyorum.

İlimizde 2014 yerel seçimlerinde Seyhan, Çukurova ve Karataş belediye başkanlıklarını CHP kazandı. Büyükşehir Belediye Başkanlığını ise üçüncü parti durumunda olmasına karşın, bir yıl önceden başlattığı çalışması, Adana’nın her yerine ulaşması, CHP’nin büyükşehir adayını seçimlere bir buçuk aylık bir süre kaldığında açıklaması, CHP seçmeninde AKP kazanacağına MHP kazansın şeklinde yaşatılan kafa karışıklıkları ile seçimi MHP’li sayın Sözlü kazanıyordu.

1989 yılında Sayın Selahattin Çolak’ınkazandığı seçimden sonra, CHP büyükşehir seçimlerini hep kaybetti. Yirmi beş yıldır Adana’da yerel seçimlerde ve genel seçimlerde istenilen başarıyı yakalayamayan bir CHP var. 24 Haziran seçimlerinde de yine kayba uğranması, milletvekili sayısının yine dörtte kalması karşısında 2019 yerel seçimlerinde Adana’da başarılı olunması için örgüt düzeyinde çalışmalar başlarken, bireysel çalışmalarını yürüten aday adayları ile parti içinde bir hareketlilik başlamış durumda.

Bir buçuk milyondan fazla seçmeni, bir ucu Kayseri, Niğde’ye, bir ucu Osmaniye’ye dayanan coğrafik yapısıyla Adana ilinde son bir -iki ay içinde gösterilecek aday ile partimizin bir şansının olmayacağı bilinen bir gerçekliktir.

Yine 24 Haziran seçimleri de göstermiştir ki seçim zamanında seçmen ile iletişime geçilmesinin yeterli olmadığı, öncesinden dokunulması gerektiği, seçimlere örgütlerin her zaman hazır olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle geçmişte ve özellikle 2014 yerel seçimlerinde düşülen yanılgıya yeniden düşülmemesi, adayın bir an önce belirlenmesi, il ve ilçe örgütlerinin seçimler için seferberlik ilan ederek çalışmalarına şimdiden başlayarak, kapı kapı, mahalle mahalle seçmene ulaşılması şart olmuştur.

Tüzük gereği hangi yöntemin uygulanacağına Parti Meclisi karar verecekse de örgütün görüşünün alınması zorunluluktur. Bu nedenle il ve ilçe örgütlerimiz uygulanacak yöntem konusunda görüşlerini , danışma kurullarıyla, partililer ile yapılan toplantılar ve yerel özellikleri de gözeterek bildirmeleri gerektiği düşüncesindeyim .

Bugünlük burda nokta koyalım ve üçüncü yazımızda diğer konuları ele almaya devam edeceğim.

Selam ve saygılarımla

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al