YEREL SEÇİMLERE SEKİZ HAFTA KALDI ... - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

23 Ocak 2021 - 21:11
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

YEREL SEÇİMLERE SEKİZ HAFTA KALDI …

YEREL SEÇİMLERE SEKİZ HAFTA KALDI …
Son Güncelleme :

03 Şubat 2019 - 14:07

 sayfadalogoil

Değerli okuyucularıma huzurlu ve mutlu geçirecekleri pazar günü diliyorum. Tanık Gazetesinde yazılarıma yer ayıran, bana bu olanağı her zaman sunan değerli dostum Mustafa Özgür’e de yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.Bugüne kadar hukuk devleti, demokrasi, temel hak ve özgürlükler, Cumhuriyet Halk Partisi üzerine çok sayıda düşüncelerimi açıklayan makaleler kaleme aldım ve almaya da devam edeceğim.

Siyasi partilerde aday belirleme, belirlenen adayların çalışmaları, seçim kampanyaları, büro açılışları, yurttaşla buluşmaları devam ediyor. Yazımın başlığında da belirttiğim gibi, seçimlere sadece sekiz haftalık bir zaman kaldı. Genel seçimlerdeki Cumhur İttifakı ve Millet İttifakının , yerel seçimlerde de devam etmesi, uzun süren pazarlıklar nedeniyle siyasi partilerdeki aday belirlenmesi süreci gecikti. Bu gecikmelerin partilere bir yararı olup olmadığını , sandıklar açıldığında göreceğiz .

Yakın zamanda açıklanan adaylara yönelik tepkiler ve bu tepkilerin geriye kalan kısa sürede telafi edilip edilemeyeceği de belli değil.Başvuran adayların kim oldukları belli, partiye verdikleri hizmetler, partide aldıkları görevler, kamuoyu karşılıklarının ne olduğu ortada iken, ayrıca genel merkezin yaptırdığı anket, milletvekilli heyetlerinin yürüttüğü çalışmalar ele alındığında aday belirlenme süreci uzamamalıydı.Adayın yıpratılacak bir yönü yoksa, defosu yoksa neden erken açıklanmasın ? Adayın bir an önce toplumla kucaklaşması, projelerini anlatması, çalışmalarını daha hızlı yürütmesi, süresini daha iyi kullanması yönünden aday belirlenmesinde gecikme yaşanmamalıydı. Fakat biz ne kadar uyarsak da sonuçta genel başkanların dar bir kadro ile tam belirleyici oldukları bu siyaset anlayışından başka da bir şey beklememek gerek.

Cumhuriyet Halk Partisi özeline geldiğimizde ; başarısını kanıtlamış olan belediye başkanlarının yeniden aday gösterilmedikleri, ilçe ve il örgütlerimizin görüşlerinin yeterince dikkate alınmadığı, İnce / Kılıçdaroğlu mücadelesinde İnce’den yana tavır alanların isimlerinin çizildiği, İyi Partiyle ittifak konusunda harcanan emek ve zamanın bir bölümünün HDP ve diğer Sol partilere ayrılmadığı, parti içi demokrasiyi işletmek yerine tüzüğün istisnai hükümlerinin esas alındığı bir süreci birlikte yaşadık ve dünkü PM toplantısı sonucunda birkaç yer dışında aday belirleme süreci sona erdi.

İlimizde de İyi Partiyle ittifakla seçimlere gidiyoruz, bu nedenle bazı ilçelerde İyi Parti adaylarına destek verecek Cumhuriyet Halk Partili seçmenler. Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Zeydan Karalar, ciddi bir emek harcayarak kampanyasını yürütüyor. On beş ilçede ve toplumun farklı kesimleriyle buluşarak , “ Derman Belediyeciliğini “ anlatıyor, beş yıllık Seyhan Belediyesi deneyimlerini ve bunların şehre kazanımlarını, yıllardır unutulmuş belediyecilik hizmetlerini insanı esas alarak, sosyal belediyecilik anlayışıyla yaşama geçirebilmek için onay istiyor.

Bundan önceki yazımda sayın Karalar’ın Adana’nın coğrafik sınırları gözetildiğinde ağır bir yükü taşıdığını, bu yük taşımanın paylaşılmasının yapılması gerektiğini, on beş ilçenin ses vermesi için çok sayıda partilinin mahallede, köyde, pazarda, işyerinde, fabrikada, sahada olması gerektiğini ve partimizin bunu başarabilecek kadrolara sahip olduğunu dile getirmiştim.Ancak gözlediğimiz kadarıyla sayın Karalar, ilçe ve il örgütlenmelerimizle eşgüdüm içerisinde bir çalışma yürütmek yerine, kendisinin belirleyici olduğu anlayışla çalışmalarını yürütmektedir.

Sayın Karalar, geçen dönem ilçelerin ve il başkanlığının kongre sürecinde de belirleyiciliğini korumuş, nerdeyse tek seçiciye dönüşmüştür. Bu dönemde izlediği yönteme baktığımızda adaylıklar konusunda çeşitli isimleri kamuoyunda tartıştırdığı, uzun süre gündemde tuttuğu fakat sonuçta farklı bir isimde karar kıldığını uygulamalarıyla hepimiz gördük, yaşadık.

Seçmen sayısı olarak ilimizin yüzde kırkına karşılık gelen Seyhan ve Yüreğir İlçe adaylarımızın da açıklanmasıyla, aylardır devam eden belirsizlik sona erdi.Belirlenen her iki adayımızı da kutluyorum , başarılar diliyorum. Yüreğir’de en son 1989’da rahmetli Sabahattin Eşberk ile kazanmıştık, otuz yıl olmuş, dile kolay. Sayın Kamuran Karaca’nın eğitim camiasındaki yeri, Eğitim-Sen genel başkanlığını yapmış olması,geçen dönem milletvekili aday adayı olarak sergilediği performans bir bütün olarak ele alındığında Yüreğir’e bir heyecan getireceği ortada.1977 ‘de eğitimcilerimiz , rahmetli İsmail Hakkı Öztorun’u TBMM’ye taşımayı başarmışlardı, bu kez sayın Karaca’yı da başkanlığa neden taşımasınlar ?

Siyasette genel kabul görmenin , güçlenmenin, başarılı olmanın sonrasında güç zehirlenmesine kapılmak ve tek belirleyici olmak zaman içinde olumsuzluğa dönüşür, verdiğiniz emekler unutulur, daha çok tek seçici/ bölen yönünüz konuşulmaya başlar ve bu durum adaylara da partiye de zarar verir. Kimsenin aklının önüne , hırsları ve geçmiş yaşanmışlıklar geçmemelidir. Akıl ve sağduyu yerine, hırs ve kişisel çekişmelerden kimseye yarar gelmeyecektir.

Çukurova İlçesinin de Seyhan’dan ayrılarak kurulduğunu hepimiz biliyoruz . Coğrafik alanı, nüfus büyüklüğüyle diğer ilçelerden ayrılan bir ilçemiz Seyhan. Farklı etnik köken ve inançların bir arada yaşadığı, HDP gerçekliğinin inkar edilemeyeceği bir ilçe Seyhan. Aday olarak açıklanan sayın Akif Kemal Akay’ın CHP içindeki yeri, verdiği emek ve hizmetler, demokratik kitle örgütlerindeki emeği,saygınlığı ve dürüstlüğüne kimsenin bir sözü yoktur.Bu büyük ilçenin , geriye kalan sekiz haftalık süre içinde seçmenlerine ulaşabilmek ve kendisini , parti politikalarını ve projelerini anlatmakta zorlanacağı düşüncesindeyim sayın Akay’ın . Seyhan’da Zeydan Başkanın uygulamaları ve belediyecilik anlayışı , elbette sayın Akay’a katkı sağlayacaktır. Fakat çeşitli etnik köken ve inanca sahip olan insanlarla bağları, bu insanlardaki tanınmışlılğı ise önemli handikaplarından biri olacaktır sayın Akay’ın. Aday belirlenmede hangi verilerin ölçüt alındığını artık bilemediğimiz bir süreçteyiz. Seyhan özelinde artık selef olan Karalar’ın, halefini doğru belirlemesi kendisinin de sonuca ulaşmasında büyük rol oynayacaktır. Bu belirlemede görüşüne doğal olarak sayın Karalar’ın başvurulmuştur. Ancak sayın Karalar bu belirlemede nesnel ölçütleri mi esas almıştır ? Aklı , sağduyuyu mu esas almıştır ? Seçmenin yapısını , buranın zorlu bir ilçe olmasını mı esas almıştır ? HDP gerçekliğini hesaplarına katmış mıdır ? Bunları bilemeyiz fakat akıl ve sağduyu yerine , geçmiş yaşanmışlıklar ve hırsın biraz daha belirleyici olduğunu görebilmekteyiz .

Sonuç olarak ; sekiz haftalık bir zaman dilimi kalmış, adayların açıklanmalarıyla seçim startı yeni verilmiştir . Dileğimiz kalan süre içinde temponun daha da yükselerek , “ derman belediyeciliğinin “, sosyal devlet anlayışına uygun belediyeciliğin, önce insan diyen, insanın yaşamına değer veren ve onun yaşamını kolaylaştıran sosyal demokrat / CHP belediye anlayışının. İlimizde ve ülkemizde iktidar olmasıdır ….

 

Av. Mengücek Gazi Çıtırık

CHP Çukurova İlçe İl Delegesi

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan