Yoksulluk nafakası neden hep Kadın üzerinden tartışılıyor? -Tanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 14:02

Yoksulluk nafakası neden hep Kadın üzerinden tartışılıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av. Oya Tekin, AKP tarafından yeniden gündeme getirilen yoksulluk nafakasının neden kadın üzerinden tartışıldığını sordu.

Yoksulluk nafakası neden hep Kadın üzerinden tartışılıyor?
Son Güncelleme :

23 Ekim 2020 - 15:45

Kadın yoksulluğunun nedenleri ve kadına yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve kadının güçlendirilmesi için devletin yükümlülükleri konuşulup tartışılması gereken bir ortamda nafaka süresinin konuşulmasının kabul edilemez olduğunu belirten CHP Kadın Kolları İl Başkanı Av. Oya Tekin yaptığı yazılı açıklama şu görüşlere yer verdi:

KADIN YOKSULLUĞU BÜYÜK YARA

“AK Parti iki yıldır üzerinde tartışılan nafaka konusunu yeniden gündeme getirdi.

Adalet Bakanlığı, boşanma sonrası kararlaştırılan yoksulluk nafakası için nafaka süresinin alt sınır iki yıl üst sınır ise altı yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Bu öneri Cumhurbaşkanlığı ve parti grubu toplantılarında görüşülecek.

Yoksulluk nafakasının medeni kanun düzenlemesinde cinsiyet belirtilmediği, ”boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek taraf”denildiği halde ki bu taraf erkek de olabilir.Neden yoksulluk nafakası tartışmasının kadın üzerinden yapıldığına bakmak gerekiyor.

Kadın işsizliğinin çok yüksek oranlarda olduğu bizim gibi ülkelerde Kadın yoksulluğu çok büyük yara!..

HER 10 KADINDAN 3’Ü ÇALIŞIYOR

Disk’in Mart-2020 Türkiye’de 2020 Kadın Emeği raporuna göre ;

-işgücü içerisindeki her 10 kadından yalnızca 3’ü çalışıyor.

-2019 yılında 500 bin Kadın ev içi bakım hizmeti nedeniyle işinden ayrıldı

-12 milyon kadın ise ev işleri nedeniyle çalışma hayatına giremedi

-Türkiye ‘de kadın işsizlik oranı AB üye ülkelerinin 2, OECD üye ülkelerinin 3 katına ulaştı; işsiz kadın sayısı 2014’ten 2019’a yüzde 52 arttı, 2 milyona yaklaştı

-1 milyondan fazla Kadın uzun sürelerle ve kayıt dışı çalıştırılıyor.

-Türkiye ‘de erkekler, kadınlardan yüzde 8 fazla kazanıyor.

CİNSİYETE DAYALI İŞ BÖLÜMÜ

Toplumsal cinsiyete ve cinsiyete dayalı iş bölümünün keskin çizgilerle çizilmiş olduğu ülkelerde kadının işgücüne katılım oranı düşüktür.

Çünkü bizimde içerisinde bulunduğumuz bu tür toplumlarda Kadın, evinin içerisinde kalmış, çocuğuna, yaşlısına, hastasına, engellisine bakmış tüm emeğini özel alanda ailesine sunmuştur.

Bu kadına boşandıktan sonra ise başının derdine bak hem sen hem de çocuklar denilmek isteniyor…

Evlilik boyunca evinin kadını olması istenilmiş, çalışması kamusal alanda varlık göstermesi engellenmiş kadın, toplumdaki kadının istihdama katılım oranı da ortada iken iş bulabilir mi?

YOKSULLUĞUN NEDENLERİ KONUŞULMALI

Günümüzde AKP iktidarının 19 yıllık sürede geldiği noktada artık,

Kadın yoksulluğunun nedenleri konuşulmalı ve kadına yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve kadının güçlendirilmesi için devletin yükümlülükleri konuşulup tartışılmalıdır.

Bu konular tartışılmadıkça, kadının ekonomik yaşamı önündeki engeller kalkmadıkça nafaka süresinin tartışılması anlamsızdır.”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan