SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

 width=

ZİL ÇALDI

ZİL ÇALDI
Seray Sayar LEVENT
Seray Sayar LEVENT( seray.levent@gmail.com )
Aile ve yaşam koçu, okul öncesi öğretmeni ve çocuk gelişimci
20 Eylül 2017 - 10:36

Öncelikle yeni eğitim ve öğretim yılı hepinize hayırlı uğurlu olsun.

İlk defa okula başlayacak çocuklar ve ebeveynleri eminim ki heyecanlı ve biraz da kaygılısınızdır. Çocuğunuz nasıl uyum sağlayacak, alışacak mı, ilk günler çok ağlayacak mı gibi sorular hepinizin aklından geçiyordur diye düşünüyorum. Netice de evinizin biriciği şimdi tek başına okula gidecek, kendi ihtiyaçlarını kendi başına giderecek, yemekhaneyi bulacak yemeğini yiyecek, tuvaleti gelince izin alıp tuvalete gidecek…

Aslında çocuğunuz birey olma yolunda ilk adımını atacak. Çocuklara birinci sınıf “sıradan” olmayı öğretir.

Formaların ve sınıfta oturdukları sıraların amacı budur. Çocuklara “bura da herkes eşit” mesajı verilir. Evin içinde ve sosyal hayatında el üstünde tutulan biriciğiniz için bu duruma alışmak tabii ki biraz zaman alabilir.

Ebeveynlerin üzerine düşen çocuklarınızın haklı kaygılarını hafifletmektir. Ebeveyn olarak telaşlı ve korkulu tavır sergilediğinizde çocuğunuzun kaygısı daha da artacaktır.

Okul başlamadan önce oranın nasıl bir yer olduğunu, neden insanların okula gitmesi gerektiğini açık ve net bir dille anlatmak gerekir. Anlatılmayıp bir sabah sürprizle bilmediği bir kalabalığa ve kuralların bolca olduğu bir yere gitmek onun için zorlayıcı olacaktır.

Çocuklara karşı anne baba tutumları da bu sürecin ne kadar sancılı veya ne kadar kolay geçeceğine etki eden faktörlerdir.

Evde kuralların öğretilmediği, çocuğun aile içinde hükmeden kişi olduğu, anne ve babanın hayatlarını çocuğun istekleri ve arzuları doğrultusunda belirlediği, çocuğun kararlarına göre yaşandığı bir ailede yetişen çocuğun okul döneminde bocalaması beklenir.

Ailesinin aksine okulda kararları veren ve uygulayan bir otorite var. 45 dakika aynı masada oturup ders dinlemek, her gün sabahın erken saatlerinde okula gitmek gibi katı kurallar var.

Aşırı hoşgörülü anne baba tutumuyla yetişen bir çocuk için okula adaptasyon süreci oldukça sancılı geçecektir. Kurallara uymamak için direnebilir, kuralları bozduğu için de akranları tarafından hoşgörüsüz karşılanabilir.

Çocukları yetiştirirken ne baskıcı ve otoriter anne baba olmalıyız ne de aşırı hoşgörülü. Aile içinde temel kurallar olmalı aynı zaman da çocukların istekleri doğrultusunda şartlar elverişliyse bu kurallar esnetilebilmeli.

Hem özgür olabilmeli çocuk hem de kurallarının ve sorumluluklarının bilincinde olmalıdır.

Çünkü sadece okul değil, sokağa çıkıldığı an birçok kuralla çocuklar baş başa kalıyor. Yerlere çöp atmamak, kırmızı ışıkta beklemek, karşıdan karşıya geçmek, alışverişte kasada sıra beklemek, bunların hepsi sosyal hayatımızda otomatik olarak yaptığımız davranışlar.

Farkına varmadan aslında kurallar yığınıyla yaşıyoruz. Yaşamak için kurallara ihtiyacımız var ve bu kuralların uyulmasına…

Aile de çocuğa hiç öğretilmeyen bir şey ama toplumda ayakta kalabilmek için, kabul görebilmek için uymak zorunda olduğumuz kurallar. Hiçbir aile çocuklarının kötü olmasını istemez.

Fakat yaşarken edinilen deneyimler ileri de ki davranışlarınızı belirliyor. Sizin de yetiştirilirken hafızanıza kazınmış yaralarınız veya güzel anılarınız vardır.

Çoğu zaman anne babanızdan öğrendiğinizi uygularsınız ya da öğrendiğinizin kötü olduğunu düşünüp en iyi halinizle bol sevgiyle kuralsız bir hayat çocuğunuza sunarsınız. “Benim yaşadıklarımı yaşamasın” la başlayan cümlelerdir bu davranışların açıklaması. O yüzden hep derim ki çocuğun ilk gittiği okul ailedir.

Eğitim ilk önce aile de başlar. Çocuklarınızın hem okul hem sosyal hayatında ki uyum süreci için sizlere büyük iş düşüyor.

Sevgiyle kalın…

 

 losevy geziblog 0bulut1
 face0 twitter0 rekban” width=
Mustafa ÖzgürYAZARLAR
UZAKLARIN BAYRAMI…
Mustafa ÖzgürYAZARLAR
KENDİ YALANINI GERÇEK ZANNETMEK!
Mustafa ÖzgürPOLİTİKAYAZARLAR
 CHP SEYHAN ADAYI KİM OLACAK?
Mustafa ÖzgürPOLİTİKAYAZARLAR
CHP ADANA’DA ‘BARUT’ KOKUSU YAYILIYOR…

Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.